Diş Sallanması, Dişler Neden Sallanır?


Yazar: Cem Baysal • Editör • 22 Mart 2019

Tüm dünyada var olan diş sağlığı sorunları insanlarının yüzde 85 inde diş çürükleri diş sallanması diş eti problemleri ve benzeri sorunlar olarak görülmektedir.

Tüm dünyada var olan diş sağlığı sorunları insanlarının yüzde 85 inde diş çürükleri diş sallanması diş eti problemleri ve benzeri sorunlar olarak görülmektedir. Dünyada en sık tedavi uygulamalarının gerçekleştiği dişler genellikle ihmalkarlık, diş bakımının eksik yapılması ve diş hekimi kontrollerinin gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 20 si hiç diş doktoruna gitmemiş yine dünya genelinde yüzde sekseni düzenli olarak Diş Hekimi kontrollerini gerçekleştirmiyor. Bu oran oldukça büyük bir oran..

Diş sağlığı kontrol altına alınmalıdır

İnsanlar bilinç yaşından itibaren diş eğitimi almalı ve Diş Sağlığı konusunda bilgilendirilmelidir. İlk dişi çıkmasından itibaren diş hekimi ile tanışmış olmalı ve 3 ve 6 aylık periyotlarla diş hekimi kontrollerine gitmelidir. Günlük olarak en az günde 2 defa dişleri fırçalamalı diş ipi kullanımı mutlaka buna destek olarak gerçekleştirmelidir.

Süt dişlerinin önemi

Çocuklarda süt dişleri çıkmaya başladığından itibaren bu dişler bakım altına ve kontrol altına alınmalıdır. Süt dişlerin düzenli olarak bakılması ve Diş Hekimi tarafından gerçekleştirilecek düzenli diş kontrolleri ile süt dişlerinin yerine gelecek daimi dişlerde kontrol ve bakım altına almış olur... Çünkü süt dişleri yeni gelecek olan daimi dişlerin rehberi görevindedir. Süt dişleri ne kadar sağlıklı olursa yerine gelecek daimi dişler de o derece sağlıklı olacaktır.

Diş sallanmasının nedenleri nelerdir ?

Dişlerin sallanmasına neden olacak birçok etken vardır. Bu etkenlerin başında dişlerin düzenli olarak bakılmaması ve diş hekimi kontrollerinin gerçekleştirilmemesidir. Eğer dişleriniz sallanıyorsa ve siz bunu hissettiyseniz mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Eğer nedeni belli olmayan nedensiz bir şekilde oluşan bir sallanma yalnızca sallanan dişler için değil diğer dişler için de tehlike arz etmektedir. Bu nedenle diş hekiminin bir an evvel müdahale etmesi gerekmektedir.

Diş Sallanması Tedavisi Uygulayan Diş Hekimleri

İmplantla İlgili Sık Sorulan Sorular.


İmplantlarda Marka ve Fiyat Farkı Neyi İfade Eder?

İmplant Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kimler İmplant Yaptırabilir?


İmplant Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Makale Etiketleri

Konuyla İlgili Soru Sor

Dikkat: Lütfen interneti tarayıp tele dolandırıcılık/spam yapan kişilerden sakınmak adına kişisel bilgilerinizin güvenliği için telefon numaranız, eposta adresiniz ve benzeri bilgilerinizi soru/cevap alanında yazarak paylaşmayınız.


Sorular

Doktora bu sayfada henüz soru sorulmamış. İlk soran siz olmak isterseniz yukarıdaki formu kullanabilirsiniz.