Diş Estetiği Alanında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız


Yazar: Dr. Dt. İhsan YıldırımDiş HekimiİstanbulŞişli • 21 Haziran 2020

Güzel, sağlıklı bir gülüş büyük bir ilk izlenim bırakıyor. Ön diş estetiği bu gülüşe kavuşmanızda size yardımcı olur. Gülüşünüzde ki büyük etmenlerden biri de dişlerinizdir.

Diş düzelttirmenin sebepleri olarak: dişlerin anormal hizalanması, yüzde anormal görünüm, çiğneme ya da ısırma güçlüğü veya rahatsızlık, konuşma güçlüğü olarak sıralayabiliriz. Diş hekiminiz bu gibi durumlar gözükürse sizleri genellikle bir ortodontiste sevk edecektir.

Ortodontist nedir ?

Diş düzelttirmede estetiği bozuk dişlerin ve çenelerin hizalanmış tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimine verilen addır.

Ortodontist olası tedavi şekli neyi gerektiriyorsa belirlemek için x-ışınları ile yüzünüzün fotoğrafları ve diş izlenimleri alacaktır. X-ışınları, diş ve kök konumu hakkında bilgi vermek ve diş etleri ile görünmeyen ama çıkacak bir rahatsızlık varsa bunları önceden bilmek ve önlem almak için mutlaka yapılması gereklidir. Özel sefalometriler veya x-ışınları çene ve dişlerin ilişkisini gösterir. Sonra bu izlenimlere göre diş imal edilir. Sonra ihmal edilen bu dişler kendi dişlerinizin kopyası haline getirilir. Malzemesi çok yumuşaktır.

Bu dişe göre dişlerinize fiziksel işlemler uygulanır. Veya dişlerinizin fiziksel konumunu düzeltmek için basit olarak tel takılabilir.

Kompozit diş uygulamaları

Diş estetiğinde yapıştırılmada kullanılan kompozit reçine şekillenen ve çevredeki dişlerin parlak olmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Uygulama nedeni olarak dişin rengini veya aşınmış görünümünü değiştirmek ve iyileştirmek amaçlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca dişlerin şekil veya renklerini değiştirmek için dişlerin fiziksel dizilişini, yamukluklarını ve arasındaki boşlukları kapatmak için de kullanılan bir yöntemdir. Bazen diş eti çekilmesi gibi problemlerde de kullanılan bir yöntemdir. Ancak çok pahalıdır.

Diş hekimleri dişin orijinal rengine yakın ve en uyumlu kompozit rengi seçmek için özel bir renk skalası kullanırlar. Diş estetiğinde görsellik çok önemlidir. Rengi seçtikten sonra özel bir soğutucu kullanılarak dişin üzerine yapıştırılır.

Çay, kahve ,sigara dumanı gibi şeyler reçine üzerinde leke bırakabileceği için bu uygulamayı yaptırmadan önce iyi düşünmek gerekir. Riskleri olarak yemek yeme alışkanlıklarınız, ve dişlerinize ne kadar önem verdiğiniz çok önemlidir. Aksi taktirde reçine kalıcı bir malzeme değildir. Normal yollar ile 2-3 senede düşebileceği gibi bu süre kişilerin davranışlarına göre uzayabilir veya kısalabilir.

Özellikle diş fırçalamak reçinenin ömrünü büyük düzeyde arttırır. Dişlerin üzerini kaplama ayrı bir estetik dalıdır. Diş yüzeyi seçilen elementler ile özel olarak kaplanır. Altın, gümüş, porselen ve benzeri kaplamalar mevcuttur. Elementin fiyatına göre kaplama fiyatı da değişir.

Diş köprüleri : Bir veya daha fazla eksik diş hastanın görünüşünü ve dişin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Eksik dişler dişlerde eklem bozukluğu (TME) hastalığına davetiye çıkarır. Köprüler geleneksel sabit köprüler, asma köprüler, reçine bağlayıcı köprüler ve sabit diş köprüleri olmak üzere çeşitli türlere ayrılır. Diş estetiğindeki en ucuz maliyetli estetik sayılabilir. Çok pahalı olmaması ve diş yapısında bir etkileşimi bulunmaması ile tercih edilen bir diş estetik yöntemi olan diş köprüsü işlemi sıkça kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Diş eti estetiği fiyatları: Diş eti perspektif dişleri çevreleyen yumuşak dokuya verilen addır. Dişlerin bakımı her ne kadar önemli olsa da diş-diş eti bakımı birlikte yapılmalıdır. Genetik veya sonradan olan diş eti hastalıklarında hastanın dişlerinin sağlıklı olması bile hastayı kurtaramamaktadır. Diş eti tamamen çekilmiş bir hastanın dişlerini tutacak bir et olmadığından dişler işlevini yitirmiş hale gelir veya kendiliğinden dökülmeye başlar.

Diş eti estetiği fiyatları bölgeden bölgeye değişim göstermektedir. Diş eti ameliyatları bu bakımdan çok önemli ameliyatlardır. Anterior diş estetiği bölümünün amacı belirli bir tedavi yöntemi içinde anormallikleri değerlendirmek ve düzeltmektir. Bu işlemi fizyolojik norm ve klinik protokolleri içinde yapmaktadır. Diş eti estetiği yaş nedeniyle, hastalık veya doğal aşınma nedeniyle diş etlerinin diş eti çizgisinden uzaklaşması, sarkması veya kaymasının düzeltilmesine denir.

Kimler diş eti estetiği için uygundur?

Gevşek dişli insanlar, uzun dişli insanlar veya diş eti normal çizgisinden uzaklaşmış insanlar bu ameliyatlar için uygun kişilerdir. Bu ameliyatlar çok detay isteyen ancak bir o kadar basit ve iyileşme süresi çok kısa olan ameliyatlardır. Hasta kaliteli bir yerde kaliteli bir doktora bu estetik ameliyatını yaptırırsa herhangi bir sıkıntı çekmesi zordur. Ameliyatsız düzeltmelerde ise bazı ilaçlar ve ufak müdahaleler ile yapısı fazla bozulmamış diş etini desteklemeye yönelik uygulamalar öngörülür.

Diş estetiği uygulamalarını sigorta karşılar mı ?

Ameliyattan iki hafta sonra ağız yapısındaki düzelme gözle görülür hale gelir. Üçüncü haftadan itibaren ağız normal şeklini almaya başlar ve ameliyata göre hasta ortalama olarak dört haftada ağız sağlığına kavuşur. Diş estetiği uygulamaları sigorta kapsamında değildir. Maliyete gelecek olursak aşılama miktarı, etki edecek alan, müdahalenin zorluğu gibi etkenler fiyatı etkilemektedir.

Diş eti estetiği çok pahalı bir ameliyat mıdır?

Diş eti estetiği fiyatları çok pahalı bir ameliyat değildir. Ayrıca diş doktorunuz dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için diş eti ameliyatı ile birlikte ek prosedür önerebilir. Genellikle kozmetik diş eti estetiği fiyatları ***** ile ***** arasındadır.

Güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için gülüş tasarımı;

Güzel, sağlıklı bir gülüş büyük bir ilk izlenim bırakıyor. Ön diş estetiği bu gülüşe kavuşmanızda size yardımcı olur.

Gülüşünüzde ki büyük etmenlerden biri de dişlerinizdir. Diş estetiği doktorları sizin bu ihtiyacınıza destek vermek için yıllardır farklı yöntemler deniyorlar.

Kozmetik diş hekimleri ihtiyacınıza göre parantezler, protezler yada farklı ekipmanlar ve müdahaleler ile görsel olarak sağlıklı dişlere kavuşmanıza yardımcı olmak için uğraşıyorlar.

Ayrıca gülüş tasarımı diş temizliği, diş sağlığını düzenli olarak korumaya da yardımcı olur.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma diş yüzeyinin herhangi bir yüzeyini çıkartmadan dişlerin doğal rengini açığa çıkartma ve aydınlatmada çok etkili bir yoldur. Tam bir renk değişikliği yapılmaz, ancak mevcut sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Makale Etiketleri

Konuyla İlgili Soru Sor

Dikkat: Lütfen interneti tarayıp tele dolandırıcılık/spam yapan kişilerden sakınmak adına kişisel bilgilerinizin güvenliği için telefon numaranız, eposta adresiniz ve benzeri bilgilerinizi soru/cevap alanında yazarak paylaşmayınız.


Sorular

Doktora bu sayfada henüz soru sorulmamış. İlk soran siz olmak isterseniz yukarıdaki formu kullanabilirsiniz.