Diş Çürükleri Bulaşıcıdır Dikkat Edin


Yazar: Dr. Dt. İhsan YıldırımDiş HekimiİstanbulŞişli • 11 Mart 2019

Ağızda çürüklerin oluşmasına neden olan bakteriler, ağızda hızlı bir şekilde yayılabilmektedirler.

Diş çürükleri bulaşıcı bir hastalık gibi bir dişten diğer dişe geçebildiği gibi hamile olan annelerde bebeklerine var olan lezyonları geçebilirler. Ağızda çürüklerin oluşmasına neden olan bakteriler, ağızda hızlı bir şekilde yayılabilmektedirler. Bebeklerin dişleri özellikle bu bakterilere karşı oldukça dirençsizdir. Bu bakteriler bebeklerin dişlerinde çoğalmaya başladıklarında biberon çürüğü dediğimiz hızlı bir çürüme meydana gelir.

Emzikten geçen bakteriler

Ağız Sağlığı konusunda yapılan en büyük hatalardan birisi de yere düşen emziği bebeğe vermeden önce annenin ağzıyla emziği temizleyip daha sonra bebeğe vermesidir. Annenin ağzındaki ya da bu hareketi yapan bir başkasının ağzındaki lezyonlar yani bakteriler yapılan bu hareket sonrasında bebeğe taşınmış olur. Bir temizleme hareketi sanılarak gerçekleştirilen bu hareket aslında oldukça yanlış ve bebeğe zarar veren bir harekettir.

Bakterilerin bebeğe geçme dönemi

Bebeğin dişleri çıkmaya başladıktan sonra bakerilerde ağızda çoğalmaya başlayacaktır. Bu bakteriler anne yada bir başkası bebeğin ağzı ile temas ettiği dönemlerde sıklaşır ve bebeğin ağzında çürük oluşmasına neden olur.

Bebeklerde ağız sağlığı hakkında önerilerimiz

Çocukların dişleri çıkmaya başladıktan sonra yani altıncı aydan sonra anne günlük olarak bebeğin dişlerini temizlemeye başlaması gerekmektedir. Bu dönemden itibaren dişlerini çok sağlıklı tutmak zorundadır ve bebek ile arasına mutlaka mesafe koyarak hijyen anlamında oldukça titiz olmalıdır.

Bakıcı anne baba veya büyük anneanne her kimse yemeğin tadına bakarken bebeğin kaşını kullanmamalıdır.

Ağzında çürükleri bulunanlar ya da ağız hijyenine dikkat etmeyenler dudaklarında uçuk olanlar bebeği dudaklarından kesinlikle öpmemeleri gerekmektedir.

Çocuk ile aynı diş fırçası kullanılmamalı çocuğa ayrı diş fırçası kullanılmalıdır.

Bulaşacağını düşündüğünüz ağız bakterilerinden mümkün olduğu kadar çocuğunuzu uzak tutmanız gerekmektedir.

Hamile olan anne adayları mutlaka ağız sağlığına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hamilelik dönemi yedikleri besinler bebeklerine iletilecektir. Bu nedenle sindirimin ağızda başladığı düşünülürse anne adayları ağız sağlığına mümkün olduğu kadar özen göstermelidir.

Ağızdan meydana gelecek çürükler ya da ağızda bulunan bakteriler yemekler vasıtası ile bebeğe ulaşacağı için bu durumda bebekte bir takım sağlık sorunlarına ya da ileride meydana gelecek diş çürükleri ve benzeri etkilere neden olabilir.

Bebek bekleyen anne ve baba adayları hamilelik öncesinde mutlaka ağız bakımını yaptırmalı 3-6 aylık Diş Hekimi kontrolleri ile ağız sağlığı kontrol altına alınmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Makale Etiketleri

Konuyla İlgili Soru Sor

Dikkat: Lütfen interneti tarayıp tele dolandırıcılık/spam yapan kişilerden sakınmak adına kişisel bilgilerinizin güvenliği için telefon numaranız, eposta adresiniz ve benzeri bilgilerinizi soru/cevap alanında yazarak paylaşmayınız.


Sorular

Ziyaretçi: Leyla Korkmaz

Hamilelikte çürük dış sorunu yasiyorum, agir agri kesicilerin bebegin sagligina zarar verdigi soyleniyor... agrimi nasil dindirebilirim?

17 Mart 2019 Saat: 09:53 • Yanıtla
Editör: Diş Hekimi

Bu konuda çocuk doğum uzmanına danışabilirsiniz. 

18 Mart 2019 Saat: 01:48 • Yanıtla